Možnosti liečby pre všetkých – V kúpeľoch Sliač liečime telo i dušu!

Autor článku:
Kúpele Sliač

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme spoločne nazreli do práce kúpeľných psychologičiek. Posledným, tretím rozhovorom, otvárame viac tému možností a foriem procedúr, ktoré Kúpele Sliač ponúkajú nielen individuálnym kúpeľným pacientom, ale aj širokej verejnosti či firemným klientom. Spoznajte spolu s nami kúpeľné príležitosti, ktoré Vám pri plánovaní Vašich aktivít môžu byť inšpiráciou.

 

V našich predchádzajúcich rozhovoroch sme spomenuli najmä individuálne možnosti pre kúpeľných pacientov. Kúpele Sliač však vytvárajú priestor aj komerčným podujatiam, firemným stretnutiam či prednáškam a eventom pre širokú verejnosť. Majú napríklad firmy možnosť využiť vaše služby či už formou prednášky ako súčasť programu teambuildingu či praktických psychologických cvičení na mieru?

KN: Áno, chceme pripraviť balíčky, ktoré budú vyslovene aj pre takýchto klientov. Uvažovali sme zatiaľ skôr o možnosti edukácie na danú tému, napríklad prevencia vyhorenia, prednášky o tom, ako zvládať stres... Cieľom je vytvoriť zázemie edukácii a besedám, ktoré by boli na mieru šité danému klientovi, alebo teda firme. Každé pracovné prostredie vníma iné témy ako kľúčové v procese rozvoja a zveľaďovania atmosféry na pracovisku. Zároveň myslíme aj na individuálne poradenstvo, ktoré môže posunúť firmu ako celok. Tu má zamestnanec priestor otvoriť čokoľvek, vrátane možno problematických vzťahov na pracovisku. Zvyčajne nie je totiž celkom želané, aby ľudia z toho istého pracoviska išli do skupinovej psychoterapie. Zároveň to nie je cieľom regeneračného pobytu či teambuildingu. Firmám vieme ponúknuť aj formu arteterapie či relaxácie. Počas relaxácie napríklad učíme klientov relaxovať a ja som naozaj úprimne prekvapená z toho, ako si to u nás klienti užívajú.

 

Aké sú teda ďalšie procedúry v ponuke Kúpeľov Sliač, ktoré zastrešujete?

LK:  Okrem spomínaného individuálneho poradenstva a relaxácie ponúkame klientom v Kúpeľoch Sliač arteterapiu, tréning kognitívnych funkcii a samotné prednášky.

Relaxácia, známa aj pod pojmom progresívna svalová relaxácia, je formou liečebnej procedúry, kde na základe systematického napínania a následného uvoľňovania kostrového svalstva môže človek pocítiť zníženie vnútorného napätia, stresu a úzkosti. Nevyužívajú sa tu žiadne prvky hypnózy. Je to forma nácviku a tréningu ako vykonávať túto formu terapie. Kúpeľní pacienti majú príležitosť absolvovať túto procedúru niekoľkokrát, aby získali správne návyky a následne mohli relaxáciu aplikovať aj vo svojom domácom prostredí.  Celá procedúra je sprevádzaná hudbou a slovom psychológa. V ponuke pre klientov je aj procedúra s prvkami arteterapie.

 

Ako by ste opísali arteterapiu a jej význam v procese liečby?

LK: Je to vlastne možnosť vyjadriť sa umením či výtvarnou činnosťou. Klient nepotrebuje mať žiadne pozadie a skúsenosti v oblasti umenia. Dôležitý je tu proces tvorby, ktorý je liečivý a upokojuje. Ide o takú formu sebapoznávania, pomocou ktorej sa človek dokáže vrátiť k sebe samému, k svojej podstate a môže začať vnímať chyby vo svojom správaní. Môže zmeniť pohľad na problémy, situácie či ľudí. V arteterapii využívame rôzne techniky ako napríklad práca s hlinou, kresba, maľba...  Zaujímavá je aj skupinová arteterapia, kde je výrazná a inšpiratívna skupinová dynamika. Táto procedúra pomáha zmierňovať pocity úzkosti alebo napätia.

 

Medzi procedúrami ste spomenuli aj tréning kognitívnych funkcii? Čo to vlastne je?

LK: V tejto procedúre si s pacientom na začiatku vytvoríme tréningový plán alebo nejaký materiál a edukujeme pacienta o možnostiach zlepšenia kognitívneho problému. Začína sa kognitívnym testom, kde vieme pozorovať, v ktorej oblasti človek zlyháva alebo má horšie výsledky. Na základe toho s ním potom pracujeme, hravou formou. Cvičíme pamäť, pozornosť alebo myslenie. Robíme tam rôzne zábavné úlohy, hlavolamy, cvičenia. Súčasťou tejto procedúry je aj samotná edukácia a dialóg. Pýtame sa klienta či pociťuje nejaké problémy s pamäťou, pozornosťou, pri čom to nastalo, kedy to nastalo. Mnohokrát pacienti po operáciách pociťujú po narkóze úbytok kognitívnych funkcií, akými sú sústredenie, pamäť, priestorová orientácia, analytické myslenie, rozhodovanie, plánovanie a ďalšie. Edukácia pacientov spočíva v tom, že sa naučia ako si môžu cvičiť pamäť a pozornosť, a osvoja si nové techniky. V prípade horšieho skóre odporúčame návštevu a konzultáciu s neurológom, psychiatrom či klinickým psychológom.

 

Teraz sa veľa rozpráva o emóciách, o tom, ako si nastaviť hranice, pracovať sám so sebou, o sebaláske... Dajú sa emócie vôbec potlačiť, môžeme emócie ignorovať?

KN: U mnohých ľudí je to tak, že sa naučili svoje emócie nevnímať, vypnúť ich. Na chvíľočku sa dá myšlienka alebo pocit potlačiť mimo naše vedomie. Keď to robíme na chvíľu, môže to byť aj zdravé a adaptívne. Napríklad moje deti sú teraz v škôlke a ja sa rozhodnem teraz na to nemyslieť, lebo viem, že sú v bezpečí a ja mám priestor na prácu. Keď však nejaký problém, ťaživú myšlienku alebo pocit odsúvame dlhodobo nabok, môže to páchať veľké škody nielen na našej psychike, ale aj na našom tele. - Môže to prispievať k tomu, že sa u nás rozvinie nejaké fyzické ochorenie. A práve preto dáva veľký význam, aby bol psychológ pre hostí k dispozícií v kúpeľoch. Ak sa do rehabilitácie pacientov s kardiovaskulárnym ochorením zaradí aj psychologická rehabilitácia, celkové uzdravovanie je rýchlejšie a najmä dlhodobejšie. Keď sa do rehabilitácie zaradila aj psychoterapia a edukácia o tom, ako zvládať stres, tak dlhodobé výsledky pacientov boli lepšie, ako keď tam psychologická pomoc zaradená nebola.

Telo a duša sú jeden celok. A keď sú emócie dlhodobo vytláčané nabok a tvárime sa, že tam nie sú, tak ony tam v skutočnosti sú, avšak nato aby sa dostali von, si dokážu nájsť cestu aj niekde v tele.

 Pri práci s klientmi sú súčasťou našej praxe aj situácie, kedy sa pacienti za situácie hanbia, necítia sa v nich komfortne. Za svoj prejav sa aj po našom ubezpečovaní, že je to v poriadku, niektorí ospravedlňujú. Plač je však liečivý.

  

Mgr. Kristína Novotová, M.A. (KN)

Mgr. Lenka Konôpková (LK)

Čo by ste možno odkázali potenciálnym návštevníkom kúpeľov a verejnosti?

LK: Pri výbere kúpeľnej liečby je kľúčové pozrieť si referencie. V Kúpeľoch Sliač ich máme skutočne pozitívne. Každého z nás zaujme niečo iné. Okrem prírody a liečivých prameňov sú naše kúpele výnimočné aj pestrosťou procedúr a ústretovým personálom. Ľudia sa k nám radi vracajú, čo je asi najkrajšia spätná väzba. Personál je tu fakt skvelý, čo vnímame nielen v rámci vzťahov s pacientmi, ale aj s kolegami. Kúpeľným pacientom chutí aj strava. Prípadné nadobudnuté kalórie majú však kúpeľní pacienti (aj verejnosť) možnosť vychodiť v kúpeľnom parku, kde môžu stretnúť srnky alebo veveričky. Vytvára sa tu balans kedy príroda dáva a delí sa, a my máme možnosť deliť sa s ňou.

KN: Kúpele Sliač sa modernizujú, naozaj kráčajú s dobou a od jari do zimy to tu kultúrne žije. A veľmi mi to imponuje. Veda a výskum ukazujú významnú úlohu balneoterapie. Kúpeľná liečba lieči telo aj dušu. Príjemné prostredie a atmosféra dopĺňa silu liečivých prameňov. Výskumy ukazujú, že zaradenie psychologických procedúr do kúpeľnej liečby má vplyv na to, aby ľuďom klesala miera depresie a úzkosti, skvalitnil sa spánok a pacienti pociťovali oveľa menšiu intenzitu bolesti. Keď sa k tomu ešte zaradila psychoterapia, aj po troch týždňoch, to znamená po veľmi krátkej dobe boli merateľné výsledky, kedy sa pacientom zlepšil ich duševný stav. Na Sliači navyše máme jedinečný žriedlový plyn. Myslím, že naozaj sú tu procedúry, ktoré sa inde neponúkajú. Kombinácia toho, že sa v našich kúpeľoch postaráme o telo, a rovnako kvalitne sa postaráme aj o dušu, je v procese liečby dôležitá, citeľná a význačná. Veľmi prirodzene všetky príležitosti v kúpeľoch dopĺňa prostredie, ktoré je liečivé. Príroda tu eliminuje škodlivé vplyvy ako je smog mesta či stres. Výsledkom je fyzická a duševná pohoda.

 

Je niečo, čo po rozhovoroch vo vás rezonuje a máte chuť či potrebu to ešte raz zopakovať možno pre vašich budúcich pacientov alebo ľudí, ktorí váhajú?

LK: Nebojte sa osloviť nás v prípade potreby – sme tu pre vás. Pomôžeme Vám porozumieť vašim emóciám, spracovať traumatické udalosti, zvládať stres, zlepšiť vzťahy a nájsť spôsoby, ako lepšie viesť svoj život. Môžete s nami bez obáv diskutovať o svojich myšlienkach a pocitoch, a my vám môžeme poskytnúť podporu a rady, ktoré vám pomôžu prekonať ťažkosti. Niekedy je ťažké zvládať problémy sám. My vám vieme byť skvelým partnerom na ceste k pochopeniu a prekonávaniu osobných výziev. Je to ako návšteva osobného trénera pre váš mentálny zdravotný stav. A čo je ešte lepšie, sme tu len pre vás, aby sme vás počúvali a poskytovali vám podporu bez toho, aby vás niekto akokoľvek súdil.

KN: Bola by som rada, aby ľudia vedeli, že sme tu. Sme tu pre nich. Že nás zaujímajú. Že ich budeme počúvať. Že sme k dispozícii a že im môžeme pomôcť v tom, aby sa cítili na duši dobre.

Sme tu nielen pre kúpeľných hostí ale aj verejnosť. Pripravujeme zaujímavé prednášky a plánujeme ich do programu zaradiť viacej. Pripravujeme témy ako si poradiť s úzkosťou, ako sa konštruktívne pohádať, mindfulness, ako nevyhorieť, ako si zabezpečiť zdravý spánok... Plánujeme organizovať besedy, kde sa môžete opýtať čokoľvek by ste chceli. Rada by som teda na záver pozvala ľudí, ktorí sú z okolia a majú záujem o témy duševného zdravia, aby k nám zavítali na tieto podujatia.

 Téma duševného zdravia je v Kúpeľoch Sliač aktívna, rastie spolu s kúpeľmi a klientom prináša priestor liečiť aj menej viditeľné rany. Spolupráca je zásadnou zložkou pozitívnej zmeny. Vážime si, že môžeme byť súčasťou Vašich príbehov, teší nás Vaša dôvera a radosť z prostredia, do ktorého sa mnohí z Vás pravidelne vracajú. Želáme Vám dni plné pohody, radosti a zdravia. V prípade, že Vás téma zaujala alebo by ste si chceli dohodnúť priestor pre psychologickú procedúru pre Vás a Vašich kolegov v Kúpeľoch Sliač, budeme Vám radi nápomocní: lenka.konopkova@kupelesliac.skkristina.novotova@kupelesliac.sk

 

 

Podobné články