Autor článku:
Kúpele Sliač
V Kúpeľoch Sliač je od júna tohto roku dostupná nová procedúra s názvom ANTISTRES. Pre koho je procedúra určená? Ako prebieha a čo je jej cieľom? Odpovede prinášajú kúpeľné psychologičky Mgr. Kristína Novotová, M.A. a Mgr. Lenka Konôpková.
Čo je ukryté pod názvom novej procedúry?
ANTISTRES je skupinové poradenstvo pre ľudí, ktorí sa liečia pre srdcovo-cievne ochorenie. Veda i prax ukazujú, že chronický stres zohráva dôležitú rolu pri vzniku i nepriaznivej prognóze srdcovo-cievnych ochorení. Dlhodobo vnímame i subjektívnu potrebu našich klientov naučiť sa zvládať svoj stres. Rozhodli sme sa preto zaradiť do kúpeľnej liečby priestor, kde ľudia môžu svojmu stresu porozumieť a dostať návod na to, ako ho vo svojom živote minimalizovať. Riešenia sú ušité na mieru každému klientovi či klientke a zároveň je prítomný benefit zo zdieľania s ľuďmi, ktorí sa tiež liečia pre kardiovaskulárne ochorenie.
Čo presne je obsahom poradenstva ANTISTRES?
V skupine je priestor porozumieť tomu ako sa prejavú stres a úzkosť v našom tele, v našom myslení, v našich pocitoch a ako to ovplyvňuje naše správanie, celkové zdravie i kvalitu každodeného života. Hovoríme spolu o psychosociálnych faktoroch, ktoré zhoršujú prognózu srdcovo-cievneho ochorenia, i o faktoroch, ktoré nás chránia. Identifikujeme spolu spúšťače stresu každého klienta či klientky a učíme ich zvládacie stratégie, ku ktorým patria kontrolované dýchanie, relaxácia, stabilizačné cvičenia a tiež práca s myšlienkami, ktoré stres spúšťajú. Vedieme ich k zamysleniu sa nad vlastnými zdrojmi zvládania náročných situácií. Hovoríme spolu tiež o hraniciach - ako ich strážiť - a tiež o zdravom spôsobe napĺňania svojich konkrétnych potrieb. V neposlednom rade je tu priestor pracovať so svojím strachom, že sa ohrozenie života spojené so srdcovo-cievnym ochorením zopakuje.
Ako poradenstvo prebieha?
Antistres prebieha v skupine maximálne desiatich klientov. Poradenstvo je vedené nami - kúpeľnými psychologičkami. Cieľom skupiny ANTISTRES je to, aby naši klienti porozumeli prejavom stresu u seba a mali recept ako si s ním poradiť. Nejde teda o typickú skupinovú psychoterapiu. Spoločné sedenie trvá približne hodinu, je k dispozícii dva krát do týždňa. V ideálnom prípade klient/klientka počas svojej liečby absolvuje šesť skupinových sedení, počas ktorých sa naučí základy všetkých vyššie spomínaných tém. V skupine vždy prebehne krátka edukácia z našej strany, pokračujeme technikou, ktorá vedie k zamysleniu sa ako to má u seba každý člen či členka skupiny. Každý a každá povedia len toľko, koľko sami chcú.
Zvažujete aj skupinové poradenstvo zamerané na iné skupiny pacientov?
Spolu s poradenstvom ANTISTRES sme otvorili i skupinové poradenstvá BALZAM NA DUŠU a FEMINA. Prvá skupina je pre pacientov, ktorí prekonali onkologické ochorenie a túžia po bezpečnom priestore na zdieľanie s ľuďmi s podobnou skúsenosťou. FEMINA je skupina pre ženy s gynekologickou diagnózou. Tu je priestor otvoriť čokoľvek, čo vstupuje do každodenného života ženy po prekonaní gynekologického ochorenia či operácie a ovplyvňuje to jej duševnú pohodu.